Bizim forum
? .
Bizim forum

~~HALAL VE HARAM~~(cox maraglidi,oxumaga deyer)

: 3
Fidashka
Moderator
Moderator
Fidashka

İsmarıc sayı : 459
Registration date : 2008-01-24

~~HALAL VE  HARAM~~(cox maraglidi,oxumaga deyer) Empty
: ~~HALAL VE HARAM~~(cox maraglidi,oxumaga deyer)   ~~HALAL VE  HARAM~~(cox maraglidi,oxumaga deyer) Icon_minitime 09, 2008 1:40 pm

~~HALAL VE  HARAM~~(cox maraglidi,oxumaga deyer) 5510
Halal və Haram

Bir gənc oğlan Ka’bədə hər dua edərkən bunları deyirdi:
“Ey doğruların yardımçısı olan Allahım,Ey haramdan çəkilənlərin yardımçısı olan Allahım, sənə hər zaman və yalnız sənə həmd edərəm”
Bu hər kəsin diqqətini çəkər və biri oğlandan soruşur:
------“Niyə hər zaman eyni dua edirsən,başqa bir şey bilmirsən?”

O da deyir:
------Yeddi-səkkiz il bundan qabaq yenə Ka’bədə idim.Bir gün içi qızıl ilə dolu torba tapdım.Içində düz min qızıl var idi.Içimdən bir səs gəldi:
-“Bu qızıllarla, bunları edərsən” deyirdi.Xeyr dedim özüm özümə.Bu mənim deyil,başqasının malı,haram olur.Birdən biri dedi:
-“Belə bir torba tapan var mı”qışqırırdı, çağırdım onu:
-“Necə torba idi? Içində nə var idi?”deyə soruşdum. Dedi “torbanın içində min qızıl var idi”
-“Torban burda” deyərək torbanı verdim. Adam torbanı açıb mənə otuz qızıl verdi. Bazara getdim.Təmiz üzlü gənc bir yesiri satırdılar.Gəncin təmizliyi mənim diqqətimi çəkdi.Yanlarına getdim,
-“Bu gənci neçəyə satırsız?” dedim. “Otuz qızıla” dedilər. Adamdan aldığım qızılı verib gənci satın aldım.Bir iki il geçdi, gənc oğlan çox çalışqan idi.Onu aldığıma çox şad idim. Bir gün onunla gedərkən qarşıdan iki üç kişi gəlirdi..Gənc oğlan mənə dedi ki,
-“Ağam mən Fas əmirinin oğluyam,bu adamlar mənim atamın adamlarıdır.Məni tapdılar.Sizdən məni satmanızı istəsələr otuz min qızıldan aşağı satmayın, siz çox gözəl insansınız”dedi.Kişilər yanıma gəldi,
-“Bu gənci bizə satar mısınız?”dedilər. “Sataram” dedim. “Altmış qızıl verərik” dedilər. Məndə “olmaz” dedim.
-“Sən özün bunu bazardan otuz qızıla aldın,biz sənə iki qat veririk” dedilər
-“Elədirsə onda gedin bazardan alın” dedim. Artdıra artdıra otuz min qızıla aldılar.Mən o otuz minlə iş yerləri açdım, ticarət elədim,varlandım.Bir gün dostlarım mənə
-“Varlı bir ailənin gözəl bir qızı var.Atası bu yaxınlarda vefat edib.Onunla səni evləndirək.” dedilər.
-Məndə “olur” dedim. Nigahımız oldu.Dəvə yükləri cehizini gətirdilər.Cehizin arasında bir torba diqqətimi çəkdi. Qıza,”Bu nədir?” dedim.
-“Içində 970 qızıl var.Atam Ka’bədə itirmişdi, otuzunu tapana verdi,qalanını mənə hədiyyə verdi ,cehizinə qoyarsan dedi.”
Deməli tapdığım qızıllar mənim qismətim imiş.Verməsəydim haram yolla gələcəkdi.Verdim halal yolla özümə qayıtdı. Mənə yardım edib...

Taleh_Haciyev
Admin
Taleh_Haciyev

İsmarıc sayı : 246
Registration date : 2008-01-20

: Dj_Hadji   ~~HALAL VE  HARAM~~(cox maraglidi,oxumaga deyer) Icon_minitime 10, 2008 12:19 am

Mənimdə hər zaman etdiyim dua " Heç kəsin arzusunu arzu olaraq ürəyində qoyma"
Ama niyəsini yazmıyacam...

http://hadjiev.tr.gg
Fidashka
Moderator
Moderator
Fidashka

: Re: ~~HALAL VE HARAM~~(cox maraglidi,oxumaga deyer)   ~~HALAL VE  HARAM~~(cox maraglidi,oxumaga deyer) Icon_minitime 10, 2008 12:23 am

Admin(Dj_Hadji) :
Mənimdə hər zaman etdiyim dua " Heç kəsin arzusunu arzu olaraq ürəyində qoyma"
Ama niyəsini yazmıyacam...
Cox sag ol Taleh,ALLAH agzindan eshitsin,kimin ureyinde ne arzusu varsa o arzusuna catsin.AMIN cheers cheers

Vusal
Moderator
Moderator
Vusal

İsmarıc sayı : 436
Registration date : 2008-01-22

: Re: ~~HALAL VE HARAM~~(cox maraglidi,oxumaga deyer)   ~~HALAL VE  HARAM~~(cox maraglidi,oxumaga deyer) Icon_minitime 10, 2008 12:45 am

Haramin axiri yoxdi Exclamation

Fidashka
Moderator
Moderator
Fidashka

: Re: ~~HALAL VE HARAM~~(cox maraglidi,oxumaga deyer)   ~~HALAL VE  HARAM~~(cox maraglidi,oxumaga deyer) Icon_minitime 10, 2008 12:51 am

Vusal :
Haramin axiri yoxdi Exclamation
Cox sag ol qaqam.Kimki haram yeyib,iki qat evezi cixir ondan,hemishe calishib halal yolla qazanasan,cunki haramin axri yoxdu.Var ol qaqam cheers

: Re: ~~HALAL VE HARAM~~(cox maraglidi,oxumaga deyer)   ~~HALAL VE  HARAM~~(cox maraglidi,oxumaga deyer) Icon_minitime

~~HALAL VE HARAM~~(cox maraglidi,oxumaga deyer)

1 1

-
» **choox maraglidi!! ( ESHIT INANMA!! : ))))))))
» Baxmaga deyer!
» Yine Ben Uzulurum(Mahninin sozleri insanin qelbinden xeber verir)yuklemeye deyer

:
Bizim forum :: DINIMIZ,KEÇMIŞIMIZ :: Dinimizle bagli bilmek istedikleriniz-